chupa
17 بهمن 1401 - 11:55

تولد نخستین نوزاد سالم از مادر مبتلا به نقص ایمنی در خراسان‌شمالی

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی گفت: برای نخستین بار مادر بارداری که به بیماری نادر نقص سیستم ایمنی اولیه مبتلا بود، به سلامت فرزند خود را در آغوش گرفت.

احمد وثوقی‌، معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی و فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بجنورد اظهار کرد: برای نخستین بار مادر بارداری که به بیماری نادر نقص سیستم ایمنی اولیه مبتلا بود، به سلامت فرزند خود را در آغوش گرفت.

وی گفت: عوامل مربوط به سیستم ایمنی از جمله عوامل اثرگذار در وقوع بارداری و حفظ آن است و سیستم ایمنی بدن به‌طور طبیعی نقش محافظ در برابر عوامل مهاجم را بازی می‌کند، اما در مواردی ممکن است از تعادل خارج شود و اختلالات سیستم ایمنی می‌تواند مانع لانه‌گزینی جنین و یا عامل سقط باشد.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی افزود: با پیشرفت علم و امکانات درمانی استان، اکنون نه تنها این بیماران از نظر طول عمر به حالت عادی رسیده‌اند، بلکه برای این افراد امکان ازدواج و زایمان نیز وجود دارد و این مهم یک خبر خوب برای حوزه سلامت محسوب می‌شود.

وی بیان داشت: این مادر باردار مبتلا به بیماری نادر، حدود ۴ سال توسط یک تیم پزشکی تحت درمان بود که نتیجه آن یک زایمان موفق شد.

وثوقی با بیان اینکه نقص سیستم ایمنی یک بیماری بسیار نادر است و سختی‌های زیادی را بر بیمار تحمیل می‌کند، گفت: این بیماران یک مشکل ژنتیکی دارند که سیستم ایمنی آن‌ها نمی‌تواند به صورت عادی آنتی‌بادی تولید کند لذا در معرض عفونت‌های مکرر هستند.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی، شرایط عمومی نوزاد متولدشده را مناسب توصیف کرد و افزود: تیم درمانی ویژه‌ای نیز کودک را تحت نظر دارند.

پایان پیام/س

منبع: فارس
شناسه خبر: 1022131